***NUTRA NUGGETS

Puppy - dla szczeniąt do 12 m-ca życia oraz suk karmiących, oparta na mięsiekurcząt, duża zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6gwarantuje piękny włos, jest chętnie jedzona nawet przez psy wybredne;jeśli szczenię nie było wcześniej prowadzone prawidłowo i ma niedoborywapnia można dodatkowo podać np. Kalk-Tablletten - beaphar ,albo tańszy choć o niższej przyswajalności preparat wapniowy x fosforanwapnia z magnezem Can-Vit - czerwony (firmy Animal Healt)w dawce 1/2 -1/3 dawki zalecanej na opakowaniu .
Professional - dla psów ciężko pracujących i suk karmiących, wyjątkowo wysokakaloryczność i przyswajalność pozwala na znaczne zmniejszenie dawkiżywieniowej, wzbogacona dodatkiem glukozaminy i chondroitynychroniących stawy, nie powinna być stosowana poza okresami naprawdęwzmożonego wysiłku, aby nie obciążać trzustki; doskonale uzupełnia cynkw diecie syberian husky, amstaffy mogą być karmione nią stale,sznaucery pieprz i sól uzyskują w wyniku jej stosowania właściwy kolor(bez przebarwień).
Performance  - dla psów aktywnych, najczęściej stosowana, wszechstronna karma dla psów dorosłych.
Lambmeal - Rice  - oparta na baraninie, przeciwalergiczna, wysoko skutecznaprzy psach długowłosych (zwłaszcza w okresie zmiany sierści), jejenergetyczność jest taka jak w przypadku Performance i dlatego możemieć zastosowanie przy psach aktywnych.
Maintenance  - dla psów onormalnej aktywności, ze względu na zawartość wołowiny szczególniepolecana dorosłym rottweilerom, nie powinna być stosowana u psówuczulonych na wołowinę.
Lite/Senior - dla dorosłych psów z nadwagąoraz dla wszystkich powyżej 7-go roku życia, wzbogacona dodatkiemglukozaminy i chondroityny chroniących stawy, stosowana także wprzypadkach gdy przeciążona jest trzustka.
Generalnie NUTRA NUGGETS jest chętnie jedzona przez psy a cena w porównaniu z innymi karmami tej klasy zdecydowanie najniższa.

***DIAMOND

Jestprodukowana przez tą samą korporację co Nutra, ale pakowany w większychopakowaniach (18 kg, 22 kg), nie różni się w zasadzie od Nutry anigranulatem ani zawartością poszczególnych składników. Firma DIAMONDoferuje dodatkowo jeszcze inne poza odpowiednikami opisanymi już wNutra Nugetts rodzaje karm:
Large Breed Puppy Lamb & Rice  -hypoalergiczna karma dla szczeniąt dużych ras (powyżej 23kg - wagaosobnika dorosłego), na bazie świeżej jagnięciny, z dodatkiem mączkirybnej.
Large Breed 60+ Adult - dla dorosłych psów o wadze powyżej27 kg, zawiera łatwo przyswajalne minerały oraz glukozaminę ichondroitynę w trosce o stawy, obniżona zawartość tłuszczu pozwala nałatwiejsze utrzymanie właściwej wagi; karma produkowana jest ześwieżego, nie mrożonego mięsa z kurcząt.
Hi-Energy Sporting  -wysokoenergetyczna karma, wysokoskuteczna w przypadku wszystkich psówpracujących (intensywnie jak i długo) o podniesionej zawartości witamini pierwiastków śladowych ;wpływająca korzystnie na rozwój mięśni,polecana dla wystawowych psów typu bull.
Senior 8+ (194zł/15,9kg) -dla psów w wieku ośmiu lat i starszych, jedna z najlepszych karm dlastarszych psów; zawiera zdecydowanie większą dawkę glukaminy ichondroityny w trosce o stawy; z dodatekiem L-karnityn chroniącejserce, kwasów Omega-3 i -6 poprawia wygląd sierści oraz zapobiegachorobom nowotworowym, produkowana tylko ze świeżego mięsa ispreparowanych, łatwo przyswajalnych minerałów co podnosi jej walorysmakowe.

***NUTRA GOLD

To ekskluzywna seriakarm konrernu Diamond Pet Foods - tego samego co Nutra Nuggets iDiamond. Wszystkie rodzaje karm NUTRA GOLD produkowane są na baziewysokiej jakości, świeżego mięsa pochodzącego od stałych dostawców cowpływa na dobrą smakowitość i dobrą przyswajalność. Mają obniżonązawartość popiołów co zapewnia lepszą strawialność i kondycję zdrowotnąnerek . Właściwy stosunek kwasów Omega-6/Omega-3 wpływają korzystnie nakondycję, wygląd skóry i sierści, zapobiega stanom zapalnym skóry,zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
Puppy  - dla szczeniąt szybko rosnących.
Large Breed Puppy  - dla szczeniąt dużych ras (psy u których oczekiwana waga dorosła wynosi 25 kg lub więcej).
Adult  - dla dorosłych psów; z dodatkiem glukozaminy i chondroidyny zapewniającymi właściwe funkcjonowanie stawów.
LargeBreed Adult  - dla dorosłych psów duzych ras; z dodatkiem glukozaminy ichondroidyny zapewniającymi właściwe funkcjonowanie stawów.
AdultLamb & Rice  - dla dorosłych psów; na bazie baraniny; z dodatkiemglukozaminy i chondroidyny zapewniającymi właściwe funkcjonowaniestawów.
Low-Fat Adult  - niskotłuszczowa dla dorosłych psów znadwagą; z dodatkiem glukozaminy i chondroidyny zapewniającymi właściwefunkcjonowanie stawów.
Senior  - dla starszych psów; zawiera zwiększoną dawkę glukozaminy i chondroidyny, aby chronić przed chorobami stawów.

***REGAL
Puppy - dla szczeniąt.
Active - dla psów pracujących.
Adult - dla psów o normalnej aktywności.
Lamb - dla długowłosych i przeciwalergiczna.
Sensi- delikatna karma dla psów dorosłych, zawiera 5% kwasu linoleinowego copoprawia stan okrywy włosowej i skóry, przeznaczona dla psów zuczuleniem i ogólnie złą tolerancją innych rodzajów suchych karm,wyróżniona przez AAFCO.
Lite - dla psów otyłych lub powyżej 7-go roku życia.
REGALjest w całości (oprócz Lamb) oparty głównie na mięsie z indyka, ponadtozawiera formę bezkwasową wit. C, która doskonale przywraca sprawnośćpsom cierpiącycym z powodu kulawizn (głównie młodzieńczej) a najnowszebadania potwierdzają pozytywne działanie wspomagające w przypadkudysplazji.

***HILL`S
Growth - dla szczeniąt szczególnie zalecany dla dużych ras ze względu na dobrą przyswajalność wapnia.
GrowthLamb-Rice - oparta na jagnięcinie, dla szczeniąt długowłosych lub tych,które w wyniku nieprawidłowej diety cierpią na alergie.
Performance - dla psów pracujących oraz ze względu na walory smakowe dla psów niechętnie jedzących.
Maintenance - dla psów o normalnej aktywności.
Maintenance Lamb-Rice - dla psów długowłosych lub ze skłonnościami do alergii.
Maintenanc Light - dla psów ze skłonnością do tycia.
Senior - dla psów starszych, które ukończy 5-7 lat.
HILLSjest karmą, która dzięki zmniejszonej ilości tłuszczu i zwiększonejdobrze przyswajalnego białka daje doskonałe umięśnienie i braktendencji do tycia. HILLS ponadto produkuje ok. 30 karm leczniczych (zprzepisu lekarza weterynarii) stosowanych w leczeniu wielu chorób orazrehabilitacji.

***EUKANUBA
Puppy - dla szczeniąt małych ras (yorki) ze względu na drobny granulat.
Junior - dla szczeniąt zwłaszcza dużych ras ze względu na dobrą przyswajalność wapnia.
Junior Lamb-Rice - na jagnięcinie dla szczeniąt długowłosych.
Premium - dla psów pracujących.
Regular - dla psów dorosłych o normalnej aktywności.
Lamb-Rice- dla psów długowłosych (niestety niższa skuteczność niż w przypadkupoprzednio wymienionych firm) i przy alergiach skórnych.
Light - dla psów otyłych.
Senior - dla psów małych i średnich powyżej 7 - 8 roku życia, dla dużych i olbrzymich powyżej 6 - 7 lat.
Generalnieżywiąc psa EUKANUBĄ uzyskujemy doskonały kościec i umięśnienie, aleniezbyt ładny (choć zdrowy) włos u psów długowłosych (zdarzają sięprzebarwienia podszerstka a długość nie jest tak efektowna jak przyinnych karmach tej klasy). EUKANUBA uchodzi też za niechętnie jedzoną,choć ze względu na to, że zawiera stosunkowo dużo białka a małotłuszczu można zachęcić psa do jedzenia dodając łyżeczkę dobrego oleju.Pogorszenie jakości można wiązać z przeniesieniem linii produkcyjnychdo Europy, choć w 1kg opakowaniach możemy jeszcze zakupić oryginalnąEukanubę amerykańską. Cena jest porównywalna z ceną HILLS-a.

***ROYAL CANIN
RoyalCanin opracował system podziału karm ze względu na wielkość ras. I tak:dla psów małych jest przeznaczony program MINI, dla średnich MEDIUM idla dużych MAXI. Każdy z tych programów ma odpowiedni podział zuwzględnieniem wieku JUNIOR dla szczeniąt, Adult 1 dla dorosłych iAdult 2 dla starszych psów. Ciekawostką są produkty dla poszczególnychras np. owczarki niemieckie, labradory czy yorki. Firma jest bardzodobrze rozreklamowana i produkuje w sumie kilkanaście rodzajów karm,ale pomimo atestu AAFCO w porównaniu z innymi karmami jakościowoniestety od nich odbiega, utrzymując jedną z wyższych cen. Ze względuna używanie do produkcji większości karm mięsa wołowego, sztucznychkonserwantów oraz ulepszaczy smakowo-zapachowych nie polecam jej dożywienia psów innych ras niż rottweiler, a z powodu niezbyt dobrejprzyswajalności wapnia na które ta rasa ma szczególnie dużezapotrzebowanie nie jest najlepszym wyborem również dla rosnącegorottweilera. Jest jednak kilka produktów wartych omówienia, niemających odpowiednika w innych firmach i tylko te wymienię:
A 1 -fizjologiczny odpowiednik mleka matki dla szczeniaków - od 0 do 3tygodni, dla szczeniąt bez matki, przy niedoborach mleka matki, przybardzo dużych miotach.
A 2 - papka dla szczeniaków odstawionych przedwcześnie od matki, stosowane pomiędzy 3 a 8 tygodniem.

Powyższyprzewodnik nie uwzględnia jednak bardzo specyficznych potrzebindywidualnych, dlatego każdy właściciel powinien w praktyce sprawdzićczy ta konkretna karma służy psu. Oczywiście zaleca się nie podawanieinnego pokarmu dodatkowo, ponieważ zakłóca to trawienie karmy i obniżajej przyswajanie z ponad 90% do ok. 60 czy nawet 40%. Ilościowezapotrzebowanie danego osobnika też jest bardzo zróżnicowane i wzasadzie tylko wygląd psa świadczy o tym, że otrzymuje odpowiedniąilość pokarmu. Z tego powodu nie powinno się psa zmuszać do nadmiernegojedzenia (specjalnie stosowanymi zanęcaczami) ani też ograniczaćdostępu do karmy jeśli pies wygląda dobrze. Najlepszym rozwiązaniemjest zawsze pełna miska karmy. Pies nauczy się wtedy sam regulowaćilość jedzonego pokarmu.
Doskonałym uzupełnieniem diety są suplementy ziołowe np. mieszanka Hokamix 30 w formie wygodnych do podawania tabletek -niestety jeszcze nie dostępna na rynku polskim.

Zmieniony ( poniedziałek, 03 sierpnia 2020 14:46 )